Akcie – akcie online, investice do akcií, obchod s akciemi

Akcie je cenný papír, který vydává akciová společnost. S tímto cenným papírem jsou spojená práva rozhodovací a práva majetková. Toto právo se může uplatnit na valné hromadě akciové společnosti. Dále se může vlastník akcií podílet na zisku společnosti formou dividend. O výplatě a výši dividendy rozhoduje valná hromada firmy.


Samotné obchodování s akciemi je náročné na finanční kapitál. Jako vhodnou alternativu lze uvést CFD kontrakty, prostřednictvím kterých se dají akcie obchodovat. Více informací se dozvíte ZDE.


Jak obchodovat s akciemi

U každého brokera se vždy obchodník dozví jak koupit akcie a všechny potřebné informace k ovládání obchodní platformy. Důležité je zvolit správný časový horizont a kapitál s kterým se bude obchodovat.

V zásadě se obchodování s akciemi může provádět následujícími způsoby:

Dlouhodobé investování do akcií

Zde se kupují akcie s minimálním časovým horizontem několika měsíců. Jde o strategii, kdy investor do akcií očekává výnos v řádu jednotek až desítek procent za rok. Obvykle se takto kupují indexové akcie, které by měly mít roční zhodnocení vyšší než bankovní vklady. Je však třeba zmínit riziko ztráty obchodního kapitálu.

Střednědobé investování do akcií

Zde můžeme hovořit o tzv. swingovém obchodování, kdy obchodník drží akcie v řádu týdnů až měsíců. Na základě technické a fundamentální analýzy se vybírají jednotlivé akciové tituly. Investorovým zájmem je dosáhnout co nejvyšší zhodnocení bez úmyslu držet dlouhodobě tyto tituly.

Intradenní obchodování s akciemi

Tento způsob můžeme nazvat aktivním obchodováním, kdy se jednotlivé akcie drží pouze několik minut či hodin. Obchodník nemá zájem držet akcie přes noc, jde mu jen o spekulace v rámci jednoho dne. Tato forma obchodování je nejziskovější, ale také sebou nese i rizika. K rychlým spekulacím se používá fundamentální a technická analýza. Oblíbené je zejména obchodování v době vyhlašování ekonomických výsledků firem.


Nejčastější chyby začínajících akciových obchodníků

Investování do akcií obnline je velmi populární. Někteří začátečníci se však dopouštějí chyb, které je pak stojí značné peníze.

Nákup pouze jednoho akciového titulu

Správný investor do akcií nesází vše na jednoho koně, ale rozumně diverzifikuje své portfolio mezi více společností. Tímto krokem chrání své investice a je pojištěn pro náhlý případ poklesu některé firmy. Diverzifikovat se může mezi různé společnosti, které působí v různých oborech.

Kupování akcií na vrcholu

V případě růstu akcií se začátečník často nechá strhnout davem a nakoupí akcii za přemrštěnou cenu. Toto se děje v optimistických časech, zejména po vyhlášení hospodářských výsledků. Následně pak dojde ke korekci, kdy kurzy akcií poklesnou a obchodníkovi pak zůstane akcie zakoupená příliš draho. Nicméně ne vždy lze tomuto předejít, neboť ne každá cena akcie poklesne a vydá se opět vzhůru. Úkolem investora je tedy provést důkladnou analýzu konkrétní společnosti a odhadnout tak potenciál akcie.

Příliš pozdní vybírání zisku

Někteří začínající obchdníci s akciemi čekají od své koupě až příliš velké zhodnocení. Toto se stává jako důsledek neexistence investiční strategie. Každý obchodník by měl mít určenou výstupní cenu z obchodní pozice. Pokud tato strategie chybí, začátečník očekává ještě další vzrůst kurzu akcie a následně nedojde k prodeji. Výsledekem pak často bývá pokles ceny a realizace ztráty.


Akcie online

Investovat do akcií online lze prostřednictvím brokerů. Záleží také jakou burzu zvolíme.

Burzy v USA

NASDAQ

Na této burze se obchoduje nejvíce akcií na světě. Jde o burzu, která byla založená v roce 1971. Jedná se o největší elektronikcý trh na světě. Burza NASDAQ je provozována pouze elektronicky. Na této burze jsou obchodovány především akcie nové ekonomiky. Velkou úlohu na tomto trhu hrají tzv. tvůrci trhu, kteří zajišťují dostatečnou likviditu.

NYSE

NYSE je nejstarší americká burza. Obchodují se zde především akcie tradičních firem americké ekonomiky. První seance se na New York Stock Exchange uskutečnila v roce 1792

AMEX

American Stock Exchange představuje druhou tradiční burzu. Dnes je tento trh součástí NYSE. Kromě akcií se zde obchodují také fondy, indexové akcie. Hojně se zde obchodují společnosti, které mají regionální působnost.