Akcie Facebook – grafy, historie, obchodování

Facebook byl založen roku 2004 čtyřmi vysokoškolskými studenty. Zpočátku se jednalo o malou specializovanou službu. Díky vzrůstající popularitě se tato sociální síť stala velmi populární a žádaná. První IPO se odehrálo na jaře roku 2012, kdy Facebook nabídl veřejnosti své akcie. Historicky se jednalo o jeden z největších akciových úpisů. Při tomto úpisu se cena akcie stanovila na hodnotu 38 dolarů za akcii. Tímto krokem se tržní kapitalizace firmy dostala na úroveň 104 miliard dolarů. Akcie Facebook se obchodují na americké burze NASDAQ a jsou zařazeny do akciového indexu NASDAQ Composite 100.

Společnost Facebook v nynější době nevyplácí dividendy. Největším zdrojem příjmů pro Facebook představuje prodej reklamního prostoru. Počet zaměstnanců po celém světě činí cca 6400 lidí. Na celém světě je celkem rozmístěno na 37 poboček facebooku. V roce 2013 Facebook disponoval 1,24 miliardou aktivních uživatelů.
 

Facebook akcie vývoj ceny

akcie facebook graf

Historie Facebooku

Zakladatelem Facebooku byl Mark Zuckerberg, který studoval na Harvardově univerzitě. Zpočátku šlo o uzavřený systém, který byl provozován v rámci univerzity. Postupně se do tohoto systému začaly připojovat další školy a organizace. Na konci roku 2007 měl Facebook již 57 milionů uživatelů. V následujícím roku se tato sociální síť stala sedmou nejnavštěvovanější internetovou stránkou na světě. USA zároveň pro Facebook představují nejvíce používané místo pro sdílení fotografií.

Rok 2012 byl ve znamení úpisu akcií Facebooku. Akcie Facebook se tak staly dostupné pro širokou investorskou veřejnost. Následně v roce 2014 došlo ke koupi firmy WhatsApp, která provozuje službu posílání zpráv. V současné době je hlavní činností firmy prodej reklamy. Zároveň dochází k vývoji různých aplikací, které mají usnadnit život uživatelům této sociální sítě.