Nejčastější chyby začínajících obchodníků na burze

bo ocekNováčci ve svých začátcích při obchodování na burze dělají mnoho chyb. Na jednu stranu je pochopitelné, že začátečník dělá chyby, ale při tomto druhu byznysu tyto chyby stojí peníze. V dnešním článku přinášíme několik námětů jak se některých chybám co nejvíce vyhnout.

Obchodování bez plánu a záznamů

Finanční trhy nejde s jistotou předvídat. Z tohoto důvodu je zde nutnost vytvořit obchodní plán a ten pak dodržovat. Zároveň je dobré vést záznamy o všech obchodech. Ze záznamů pak může obchodník analyzovat chyby a následně se jich vyvarovat. Obchodní plán by měl zároveň obsahovat řízení rizika. Řízení rizika nám jasně stanovuje kolik lze riskovat na každý obchod. Pečlivé a trpělivé dodržování risk managementu umožní spekulantovi přežít na trhu i v nedobrých časech.

Obchodování bez stop lossu

Stop Loss představuje základní pomůcku každého zodpovědného obchodníka na burze. Každý obchod by měl vždy obsahovat hranici, kdy bude uzavřen. Současně musí tato míra risku korespondovat s řízením peněz a rizika. Ochranný stop loss se používá z důvodu nemožnosti předpovídat všechny pohyby na trhu. V případě, že nemá obchodník pravdu, je uzavřen obchod v malé ztrátě a nevystavujeme se riziku likvidace obchodního kapitálu jedním neuváženým rozhodnutím.

Obchody mimo plán

Obchodní strategii je třeba dodržovat přesně podle plánu. K obchodům mimo plán často svádí série více neúspěšných obchodů. Obchodník se pak často snaží pomstít trhu a dohnat ztrátu. Nicméně toto počínání vede ještě k vyšším ztrátám a znemožňuje nám pak jakékoliv vyhodnocení minulých obchodů.

Nerealistická očekávání

Každý začínající obchodník si samozřejmě stanovuje své obchodní cíle. Mezi tyto cíle také patří očekávaný zisk za určité období. Nicméně tato očekávání by měla být realistická a být v souladu s tím, co nabídne trh. Každý den se trhy pohybují jinak a ne vždy jsou obchodní příležitosti. Vysoké ztráty pak často pramení z toho, že nejsou naplněna nereálná očekávání a obchodník se snaží zvýšit své zisky neúměrným navyšováním rizika.