Psychologie obchodování

Finanční trhy jsou náročné na psychiku každého obchodníka. Během obchodování dochází ke stresovým situacím, které nejdou natrénovat na cvičných účtech. V podstatě je na každém obchodníkovi, aby se s tím vypořádal podle své momentální situace. Neexistuje ucelený návod, jak zvládnout psychologii obchodování. Nicméně při dodržování určitých zásad se dají omezit chyby, které plynou z krizových situací na trhu.

Ochrana obchodního kapitálu

Každý obchodník na burze musí přistupovat zodpovědně k ochraně svého kapitálu. V tomto případě se jedná o výrobní nástroj, prostřednictvím kterého spekulant může vydělávat. Hlavní problém nastává, když je bráno obchodování na finančních trzích bráno pouze jako hra a klikání na tlačítka koupit a prodat. V reálném světě jde o tvrdý byznys. U každého obchodu musí být vždy dvě strany, jedná která koupí a jedna která prodá. Zisk jednoho obchodníka je tedy placen ztrátou druhého. S tímto faktem je neustále počítat, protože jen málokdo se bez boje vzdá svých peněz.

Dodržování komplexního plánu

Před samotným začátkem obchodování musí být jasně stanovený plán a cíl spekulativních obchodů. Dále musí být jasné jak velká finanční suma je určena pro konkrétní trh. Nad tímto vším by měla být základní myšlenka obchodů. To znamená pokud se obchoduje forex, je třeba vědět, jestli budeme obchodovat fundamentálně nebo technicky. Dodržování všech těchto pravidel pak vede k určité systemizaci práce a nemůže se stát, že obchodník otevře nepřiměřeně velký obchod, který nezapadá do jeho komplexního plánu.

Jde o peníze

Při spekulacích na burze jde v první řadě o peníze. Existuje mnoho příkladů obchodníků, kteří vložili do obchodování často své životní úspory a pak o ně během krátké chvíle přišli. Zde se sluší zase podotknout, že někteří lidé se chovají na trzích jako smyslů zbavení. V reálném životě šetří každou korunu a pak neuváženými kroky na burze prodělávají těžké peníze. Z tohoto důvodu je třeba chovat se zcela odpovědně k vlastním penězům a nepříteli na druhé straně nic zadarmo nedarovat. Jedině disciplinovaní spekulanti mohou dlouhodobě vydělávat a obírat ty lehkomyslné, kteří si nechrání svůj obchodní kapitál. Záleží na jaké straně chcete být vy.