Zlato – jak investovat do zlata, cena zlata, investiční zlato

Zlato se stává útočištěm investorů v neklidných dobách na finančních trzích. Investovat se dá do zlata několika způsoby. Důležité je, jestli chceme zlato vlastnit nebo pouze krátkodobě držet. V případě fyzického držení se jedná o investiční zlato. Nákup zlata se provádí u certifikovaných prodejců. Při tomto nákupu by každý investor měl být opatrný a plně si ověřit prodejce.

Zlato je oblíbeným obchodním nástrojem. Obchodníci využívají pohybů tohoto kovu, aby realizovali své zisky. Zlato se dá obchodovat prostřednictvím komoditních nebo CFD kontraktů. Na klasické komoditní kontrakty dosáhnou pouze spekulanti s velkým kapitálem. CFD zlaté kontrakty jsou přístupné i menším obchodníkům. Lze obchodovat již od několika dolarů.


Vývoj ceny zlata

Cenu zlata ovlivňuje řada faktorů. V posledních letech se ke zlatu investoři uchylovali v nejistých dobách. Zlato zde působí jako stabilní investice. Zlatý kov se také používá jako pojistka oproti klasickým investicím. Zlato je vhodné také pro krátkodobé obchodování. Tento kov reaguje na různé geopolitické události a lze tak profitovat každý den.

Cenu zlata ovlivňuje jeho užití v průmyslu. Nicméně hlavním měřítkem pro stanovení ceny zlata je stav zlatých rezerv v jednotlivých centrálních bankách. Národní banky tak můžou prodejem nebo nákupem zlata ovlivnit cenu na celém světě. Nicméně v zájmu většiny investorů a vlád je stoupající cena zlata v dlouhodobém horizontu.

Cena zlata je kotována v amerických dolarech. Běžně se tak kurz zlata pohybuje v opačném směru než dolar. Když je dolar pod tlakem, obvykle se zvyšuje poptávka po zlatě. Zlato se také využívá jako pojistka proti inflaci. Ve většině případů, kdy stoupá inflace, cena zlata se upevňuje a roste. Nákupy zlata mohou také ovlivnit dluhy vlád a centrálních bank.


Jak investovat do zlata

Obchodovat se zlatem se dá pomocí CFD kontraktů. Koupit lze kontrakty zlata od několika dolarů. Toto obchodování je tak dostupné velkému spektru investorů. Všichni obchodníci, kteří kupují CFD kontrakty, zlato nikdy nevlastní, pouze spekulují na pokles nebo růst této komodity.

Zlato patří mezi nejvíce likvidní komodity. Během otevírací doby burzy je možné kdykoliv prodat a koupit tento kov. Vydělávat na zlatě je možné díky vysoké denní volatilitě. Tato kolísavost zaručuje dostatek prostoru k vytváření zisku.


Zlato – futures kontrakty

Standardní zlaté komoditní kontrakty lze obchodovat na burzách v Londýně, Tokiu, Sydney, Singapuru a v USA. V USA se obchoduje na burzách COMEX, NYMEX a CBOT. Kontrakty zlata na burze COMEX jsou obchodovány na parketu od 13:20 hodin do 18:30 hodin. V této době zlato dosahuje nejvyšší likvidity.